Tuesday, January 22, 2008

Devlet Glock tabanca satışına başlıyor

Danıştay saldırısı ve Rahip Santoro cinayetinde kullanılması üzerine iptal edilen Glock siparişleri yeniden verildi. MKEK’nin bu ay sonunda ithal edeceği 825 Glock tabanca 3 bin dolara satılacak.


Kamuoyunda “hayalet tabanca” ya da “suikast silahı” olarak adlandırılan, ancak Avusturya kaynaklı firmanın, haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle bu deyimlerin kullanılmasının yasaklanmasını istediği Glock marka tabancalar, artık Türkiye’de de resmi olarak satışa sunulacak. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), resmi olarak siparişleri almaya başlayacak ve silah teslimatları da Şubat ayından itibaren gerçekleştirilecek. MKEK iki yıl önce ithalat için siparişleri vermiş, silahların Danıştay saldırısı ve Rahip cinayetinde kullanıldığı belirlenince iptal etmişti. Bunun üzerine de, silahların, başta Irak olmak üzere, kaçak yollardan Türkiye’ye sokulduğu belirlenmişti.
Dünya silah pazarının yüzde 50’sini, en büyük silah pazarı olan ABD pazarının ise yüzde 70’ini elinde bulunduran Glock marka tabancaların Türkiye’ye ithalatı ile ilgili işlemler, 2006 yılında MKEK tarafından tamamlanmış; ancak aynı dönemlerde bu silahlarla Danıştay saldırısının, ardından Trabzon’daki rahip Santoro cinayetinin işlenmesi nedeniyle tartışma yaratmıştı.

İTHALAT İPTAL EDİLİNCE KAÇAK YOLLARDAN GİRDİ
MKEK de, bu haberlerin oluşturduğu hassasiyetleri gerekçe göstererek, siparişleri iptal etmişti. Ancak bu süreçte, özellikle Irak’tan kaçak yollarla giren Glock tabanca sayısında artış belirlendi.

Firma yetkilileri ise, benzeri tabancalar ve hatta yine aynı ülke Avusturya’nın değişik markalardaki tabancaları MKEK tarafından satılırken, Glock’un satışına izin verilmemesiyle, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin en önemli krierlerinden biri olan rekabet kuralını ihlal ettiğini iddia ederek, serbest rekabet kuralının işletilmesini istemişti.

Güvenlik yetkilileri de, Glock marka tabancaların Türkiye’ye kaçak yollardan sokulmasına son zamanlarda daha sık rastlanır olmasının ve karaborsada fahiş fiyatlara satılmasının altında, Türkiye’de bu silahların resmi olarak satılmasına izin verilmemesinin yattığı uyarılarında bulundular. MKEK ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, bu uyarılar üzerine, serbest rekabet kuralını işletme ve yerli sanayiye öncülük etmesi adına firmaya değişik modellerde 825 adet tabancanın kesin siparişini geçtiğimiz günlerde verdiler.

OCAK SONUNA KADAR 825 TABANCA GELECEK
Glock firmasının Türkiye Temsilcisi Mend Savunma Genel Müdürü Müslüm Erdoğan, MKEK’nin bu siparişini doğruladı; 825 adet Glock tabancanın Ocak ayı sonuna kadar Türkiye’ye gelmesini beklediklerini ve Şubat ayından itibaren de MKEK’de resmi satışa sunulacağını umduklarını ifade etti.

825 adet tabancanın, piyasayı test etme amacını güttüğünü söyleyen Müslüm Erdoğan, talep olması durumunda gerisinin geleceğini garanti ettiklerini de sözlerine ekledi.

Glock marka tabancaların, MKEK tarafından yaklaşık 3 bin dolar civarında bir fiyattan satılmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

No comments: